Jak być przewodnikiem dla swoich dzieci?

Współcześnie żyjemy w gąszczu różnych podejść, metod, narzędzi i pomysłów na budowanie relacji z dzieckiem. Wielu rodziców czuje zagubienie, przytłoczenie i coraz trudniej odnaleźć im własną rodzicielską drogę wśród wielu głosów ekspertów. Każdy z nas jest jednak wyjątkowy i ma swoją niepowtarzalną relację z dzieckiem oraz rodzicielską drogę.

Jak pisze Jesper Juul "Wychowanie dzieci i życie z partnerem są po prostu wielkim eksperymentem, który trwa całe życie i w którym nie da się uniknąć różnych głupstw i błędów. Jednak w życiu nie chodzi o to by postępować doskonale, ale aby całemu temu chaosowi nadać sens".
Warsztat będzie więc przestrzenią do zatrzymania się na swojej rodzicielskiej ścieżce, wsłuchania się w swoje potrzeby, wartości i rodzicielską intuicję.

Podczas warsztatów będziemy rozmawiali na temat relacji rodzic - dziecko. Zastanowimy się jakiego rodzaju przewodnictwa potrzebują dzieci i jak budować kontakt oparty na współpracy i szacunku. Wyjaśnimy co kryje się pod pojęciami: równa godność, integralność, odpowiedzialność rodzicielska i język osobisty.

Omawiane zagadnienia:

  • Dlaczego dzieci potrzebują przewodnictwa?
  • Jak być naturalnym liderem dla swoich dzieci bez naruszania ich integralności?
  • Jak odnaleźć swój indywidualny styl rodzicielski?
  • Jak uwzględniać się i uczyć się od siebie w rodzinie?
  • Jak wspierać się samemu i szukać wsparcia wśród innych rodziców?
"Rodzina rozwija się najlepiej, kiedy jej członkowie nie pouczają się, tylko uczą się od siebie nawzajem" Jesper Juul – Życie w Rodzinie

Prowadząca:
Anna Olczyk-Grabowska – trenerka Family-lab Polska i umiejętności psychospołecznych, pedagog, arteterapeutka, mama dwójki dzieci. Od kilku lat wspiera rodziców z warszawskich Bielan, prowadząc warsztaty kompetencji rodzicielskich, grupy rozwojowe i warsztaty dla rodzin.